Slogan našeho e-shop

Zpracování a certifikace

Modré hory

Kolébkou jamajské kávy jsou hory. Stoupají z úzké pobřežní nížiny, aby se setkaly ve vnitrozemí a vytvořily páteř probíhající přes celý ostrov od východu na západ. Nejvyšší jsou Blue Mountains – Modré hory – na východě, jež sahají do výšky 2 256 metrů.

Kombinace nadmořské výšky a zeměpisné šířky vytváří v horách klima, které je vždy chladné a mlhavé, ale nikdy studené, s velkým množstvím srážek a dobře odvodňovanou půdou. Kávovníky s lesklými listy, vonnými bílými květy a bobulemi v trsech kolem hlavní větve rostou ve stínu avokád a banánovníků na terasách, jež kopírují vrstevnice, aby nedocházelo k erozi půdy.

Káva roste v nadmořských výškách od 450 do přibližně 1500 metrů, a prémiová káva Blue Mountain roste ve vyšších polohách ve východních farnostech St. Thomas, Portland a St. Andrew, v okruhu 10 mil od vrcholu Blue Mountain Peak.

Zde ještě více než kde jinde se všechny prvky kombinují, aby dali vzniknout kávě, jež se blíží dokonalé vyváženosti – kde aroma, plnost, kyselost a sladkost vytvářejí neklamně čistou chuť a vůni.

Kávová zrna Blue Mountain jsou velká a vyznačují se modrozelenou barvou. V šálku se dají rozpoznat podle své plné, jemně nakyslé a sladké chuti. Jejich jedinečné aroma je neobvykle silné a pro znalce kávy velmi přitažlivé.

Zpracování kávy JABLUM

Každé kávové zrno, které vyroste ve strmém horském terénu se sklonem až 80 stupňů, je výsledkem pečlivého snažení. Drobní jamajští farmáři a kvalifikovaní dělníci týden za týdnem obdělávají půdu, pečují o stromy a sklízejí zralé bobule. Značná část pracovníků pochází z rodin, pro které je pěstování kávy hlavním zdrojem obživy po mnoho generací.

Manuální práce, péče a osobní pozornost jsou v jamajském kávovém průmyslu klíčové faktory. I ti největší výrobci jsou relativně drobní farmáři, kteří znají své stromy a osobně dohlížejí na produkci kávových zrn pro místní i exportní trh.

Tradice pěstování kávy v horách Jamajky se silně rozvinula za poslední dvě století, kdy došlo ke zlepšení kultivačních praktik a zvyšování důrazu na vysoké standardy.

Většina jamajské zelené kávy a prakticky veškerá káva Blue Mountain se prodává na volném trhu, přičemž hlavním odběratelem je Japonsko. Zrna certifikovaná jako Blue Mountain a High Mountain Supreme jsou balena a dodávána v pečlivě opracovaných dřevěných sudech.

Sudy, které pojmou 70 kilogramů (čisté váhy), se vyrábějí speciálně pro Komisi kávového průmyslu a je na nich jasně vyznačen původ kávy.

Certifikace kávy JABLUM

Od sběru po balení pro export se věnuje maximální pozornost kvalitě. Po pečlivém procesu odstraňování oplodí, praní, sušení, loupání a třídění následuje prastarý postup, jímž profesionálové kontrolují vzhled kávy a připravují zkušební vzorky kávy, aby se přesvědčili, že má očekávanou chuť a vůni, které ji proslavily. Tyto ochutnávky, které má na starosti sekce kontroly jakosti Komise kávového průmyslu, jsou události s dlouhou tradicí, ne nepodobné postupům uplatňovaným u prvotřídních francouzských vín.

Produkce, která získá osvědčení od těchto náročných odborníků, může být prodávána Komisí kávového průmyslu na základě telegraficky předávaného popisu – což je jedinečné postavení, neboť ostatní exportéři musejí před uzavřením každého obchodu předkládat vzorky.

Exkluzivní káva Jamaica Blue Mountain je výsledkem individuální i společné snahy přibližně 60 000 jamajských farmářů, z nichž někteří produkují pouze půl bedny – asi pět liber čistých zrn – každý rok, zatímco jiní až 2 000 beden.

Díky jejich usilovnému snažení i neustálému dohledu Komise si káva z Jamajky zachovává svou reputaci jako vrchol dokonalosti a volba skutečných znalců kávy po celém světě. Oficiálním distributorem kávy JABLUM - Jamaica Blue Mountain v České republice je společnost JABLUM Czech s.r.o..